Google, Gizli Sekme Özelliğiyle İlgili Sorunlarla Karşı Karşıya
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google Gizli Sekme Sorun Yaşıyor

Google, Gizli Sekmeyi kullanan milyonlarca kullanıcının özel verilerini silmekle yükümlü olabilir.

0

Google, Gizli Sekmeyi kullanan milyonlarca kullanıcının özel verilerini silmekle yükümlü olabilir. The Verge’in haberine göre, bir toplu dava anlaşmasının onaylanması durumunda Google, Google Chrome tarayıcısının “Gizli Sekme” özelliğini kullanan kişilerin web tarama verilerini “imha etmek veya kimliksiz hale getirmek” zorunda kalacak.

Anlaşma önerisi, Brown v. Google davasının bir parçası olup, teknoloji devinin Incognito Modu’nda kaydettiği web tarama verilerini silmeyi kabul ettiği anlamına geliyor. Google, milyarlarca kaydı silmekle ve silinemeyen kayıtların bireysel kullanıcılarla ilişkilendirilmemesini sağlamakla sorumlu olacak.

Dava 2020’den beri devam ediyor ve Google, kullanıcıların verilerinin Incognito Modu’nda hala erişilebilir olabilecek derecede farkında olmadıklarını iddia ediyor. Kullanıcılar, Google’ın özel tarama mekanizmasının amacını belirsiz bir şekilde izinsiz olarak bireyleri izlemek için kullandığını düşünüyor.

Google, İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS), ve işverenlerin Chrome tarayıcı geçmişinizi, hatta Incognito Modu’nda bile, potansiyel olarak görüntüleyebileceğini ve veri toplayabileceğini belirtti.

Ocak ayında, gazeteciler güncellenmiş bir Incognito modunun Canary sürümünü buldular ve bu sürüm, tarayıcı durumuna girdiğinizde gizlenen şartları daha net bir şekilde belirtiyor.

Bununla birlikte, anlaşma önerisi onaylanırsa, 136 milyon Google kullanıcısı bu davadan faydalanacak. Google, Aralık 2023 ve öncesinde Incognito modunda tarama yapan kullanıcılardan topladığı verileri yok etmek veya kimliksiz hale getirmek zorunda kalacak.

Anlaşmanın diğer şartları arasında, Google’ın Incognito modunda varsayılan olarak üçüncü taraf çerezlerini engellemeyi kabul etmesi bulunuyor. Bu, kullanıcıların takip edilemez olduğu üçüncü taraf web sitelerinde bile Google’ın kullanıcıları takip etmesini engelleyecek.

Anlaşma kapsamında, kullanıcılar Google’ın veri ve politika değişikliklerine karşılık maddi tazminat almayacaklar. Ancak, California eyalet mahkemesinde kendi başlarına tazminat talebinde bulunabilecekler. Şu ana kadar bilinen 50 tazminat talebi yapılmıştır.

Siz Ne Düşünüyorsunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  do_ru
  Doğru
 • 0
  sevdim
  Sevdim

Web Master / Blogger Yazar

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.